07/05/2021
Realitní makléř by měl být profesionál ve svému oboru a součástí jeho práce je správné tržní ocenění nemovitosti, a pokud se mu povede i tuto sjednanou cenu navýšit, tak prostě dělá jen svou práci!!!
❗AUKCE❗
V realitním prostředí velmi časté téma poslední doby a určitě jste viděli na tento způsob prodeje i nějaké reklamy 🧐
Pokud má aukce jasně stanovena pravidla, která dávají smysl, tak to samozřejmě špatný nástroj není, ale určitě ne pro každou nemovitost.
Nechci se každopádně rozepisovat do hloubky o aukcích jako takových, ale spíše abyste si dali pozor, kdo vám ji nabídne a jak to bude probíhat.
Dnes jsem četl článek, kde se psalo „Z aukcí, které jsme doposud provedli, byl rekord u jednoho pozemku, kde jsme se z vyvolávací ceny 500 tisíc dostali na 4,5 milionu. Druhý nejvyšší rozdíl byl 2,1 milionu,”.
Markantně podstřelit cenu a pak ji v aukci astronomicky navýšit dokáže opravdu každý a teď se dostáváme k celému jádru problému.
Důkladně si přečtěte smlouvu❗
Že žádnou smlouvu nechce❓ V tom případě porušuje zákon o realitním zprostředkování, podle kterého musí makléř podepsat s každým klientem zprostředkovatelskou smlouvu 🧐
Ve smlouvě totiž dost často může být zanesena kouzelná formulace, že pokud se povede navýšit cenu, tak z onoho rozdílu připadá 50 % realitní kanceláři, což je totální FAUL na prodávajícího🤦🏻♂️
Realitní makléř by měl být profesionál ve svému oboru a součástí jeho práce je správné tržní ocenění nemovitosti, a pokud se mu povede i tuto sjednanou cenu navýšit, tak prostě dělá jen svou práci 🙂
Odměnit se makléři můžete sami dobrou láhvi vína, anebo klidně i peněžitě, ale určitě by neměla byt zneužívána k tomu, aby makléři podstřelovali ceny a škubali pak prodávající o 50 % z rozdílu navýšení.
No a na závěr pro ty, které k tomu jejich kanceláře vedou bych měl menší sdělení, že je vedou špatným směrem a celkově to kultivaci realitního trhu moc nepomáhá.
Možná by nebylo od věci zamyslet se nad změnou realitní kanceláře a jít tam, kde je klient na prvním místě a dokážou vás posouvat tím správným směrem. Například k nám 🙂🦸