19/07/2022
𝗦𝘇𝗲𝗿𝗱𝗮́𝘁𝗼́𝗹 𝘀𝘇𝗼𝗺𝗯𝗮𝘁 𝗲́𝗷𝗳𝗲́𝗹𝗶𝗴 𝗵𝗮𝗿𝗺𝗮𝗱𝗳𝗼𝗸𝘂́ 𝗵𝗼̋𝘀𝗲́𝗴𝗿𝗶𝗮𝘀𝘇𝘁𝗮́𝘀𝘁 𝗿𝗲𝗻𝗱𝗲𝗹𝘁 𝗲𝗹 𝗮𝘇 𝗼𝗿𝘀𝘇𝗮́𝗴𝗼𝘀 𝘁𝗶𝘀𝘇𝘁𝗶𝗳𝗼̋𝗼𝗿𝘃𝗼𝘀 - 𝗸𝗼̈𝘇𝗼̈𝗹𝘁𝗲 𝗮 𝗡𝗲𝗺𝘇𝗲𝘁𝗶 𝗡𝗲́𝗽𝗲𝗴𝗲́𝘀𝘇𝘀𝗲́𝗴𝘂̈𝗴𝘆𝗶 𝗞𝗼̈𝘇𝗽𝗼𝗻𝘁 (𝗡𝗡𝗞) 𝗲́𝘀 𝗮 𝗕𝗠 𝗢𝗿𝘀𝘇𝗮́𝗴𝗼𝘀 𝗞𝗮𝘁𝗮𝘀𝘇𝘁𝗿𝗼́𝗳𝗮𝘃𝗲́𝗱𝗲𝗹𝗺𝗶 𝗙𝗼̋𝗶𝗴𝗮𝘇𝗴𝗮𝘁𝗼́𝘀𝗮́𝗴 𝗸𝗲𝗱𝗱𝗲𝗻 𝗮𝘇 𝗠𝗧𝗜-𝘃𝗲𝗹
Harmadfokú hőségriasztást akkor rendelnek el, ha a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 27 Celsius-fokot.
Az NNK és a katasztrófavédelem arra kéri az embereket, hogy a nagy melegben fokozottan ügyeljenek a folyadékbevitelre, ezen kívül 11 és 15 óra között lehetőség szerint húzódjanak árnyékba. A szabadtéren dolgozók, a szabadtéri rendezvényeken szórakozók bő, szellőző ruházattal és naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen.
Felhívták a figyelmet, hogy a szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszantartó sportolás hőgutát okozhat. Ebben az állapotban a magas testhőmérséklet (40,5 fok fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Megfelelő kezelés hiányában akár életveszélyes állapot is kialakulhat. Ezt a jelenséget tipikusan fiatal felnőtteken lehet észlelni, akik a rossz közérzet ellenére tovább edzenek - ismertették
A kánikulában futni, kerékpározni csak a reggeli vagy az esti órákban ajánlott. Aki mégis a biciklitúra mellett dönt a hétvégén, viseljen kalapot, sapkát, álljon meg a közterületi kutaknál, hűtse csuklóját, tarkóját, vizezze be a pólóját.
Kiemelték: sose hagyjanak gyermeket, állatot tűző napon parkoló autóban, ilyen időben akár 70 Celsius-fok fölé is emelkedhet a jármű belső hőmérséklete. Ha napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot látnak, hívják a 112-es segélyhívószámot - kérték.
A nagy melegben megnő a szén-monoxid kialakulásának a veszélye is, mert a kéményben légdugó alakulhat ki. A kéménybe beszorult hideg levegő miatt a vízmelegítéskor keletkező füstgáz visszaáramolhat a lakásba, ami tragédiához is vezethet. Ahol nyílt égésterű vízmelegítőt használnak, ott tanácsos szén-monoxid-érzékelőt elhelyezni az ilyen esetek elkerülése érdekében.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat kedden az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzésében azt írta: a nappali felmelegedés tovább erősödik.
Előrejelzésük szerint a hét második felében helyenként 40 Celius-fok közeli csúcsértékeket is mérhetnek. Többfelé még hajnalban is 20 fok felett alakul a hőmérséklet.