BLUEtech - Marcin Kita

BLUEtech - Marcin Kita Facility Management
Konsulting
Instalacje, wsparcie techniczne i wiele innych

Moi drodzy,Przypominamy, iż: z dniem 1 stycznia 2023 r. przestało obowiązywać dotychczasowe rozporządzenie Ministra Infr...
07/05/2023

Moi drodzy,
Przypominamy, iż: z dniem 1 stycznia 2023 r. przestało obowiązywać dotychczasowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego. Od tego dnia zastąpiło je, wydane na podstawie art. 60r pr. bud., rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego.

Wspominany wcześniej system c-KOB to oficjalna, rządowa, bezpłatna aplikacja do prowadzenia książki obiektu budowlanego, dostępna zarówno na komputer ( pod adresem www.c-kob.gunb.gov.pl ), jak również na smartfony - do pobrania ze sklepu Play, czy AppleStore.

PODSTAWA PRAWNA:
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002778

ŹRÓDŁO:
https://c-kob.gunb.gov.pl/
https://lex.pl

ZGŁOSZENIE DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW:PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu term...
04/06/2022

ZGŁOSZENIE DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW:

PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 554)
„Wszystkie regulacje dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przedmiotowe rozwiązania ustawowe zostały wprowadzone ustawą nowelizującą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127).”

ZOBOWIĄZANIE:

„Składanie deklaracji rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. Od tego dnia właściciel/zarządca budynku, w którym źródła ciepła lub spalania paliw zostały uruchomione po raz pierwszy przed dniem 1 lipca 2021 r., ma czas do 30 czerwca 2022 r. na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).”

„W przypadku budynku, w którym źródło ciepła lub spalania paliw zostało uruchomione po dniu 1 lipca 2021 r. - termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od momentu jego uruchomienia.”

SANKCJE:
„Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. W art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadza się sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji. Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu.”

ŹRÓDŁO:
https://www.gunb.gov.pl/
https://ceeb.gov.pl/

KONTROLA INSTALACJI GAZOWEJ:Dlaczego właściwie powinniśmy wykonywać kontrolę szczelności instalacji gazowej ponosząc prz...
19/05/2022

KONTROLA INSTALACJI GAZOWEJ:

Dlaczego właściwie powinniśmy wykonywać kontrolę szczelności instalacji gazowej ponosząc przy tym koszty i czekając na przyjazd specjalisty?
Wbrew pozorom nie piszę tutaj tylko o „fabrykach i marketach”. Kontrolę takiej instalacji zobowiązany jest wykonać każdy, kto taką instalację posiada.
O ile mieszkania w blokach „ogarnia” za Nas Spółdzielnia Mieszkaniowa, a „fabryki, markety itp.” firmy FM-owe i działy Utrzymania Ruchu bądź Infrastruktury, o tyle mieszkańcy domków jednorodzinnych muszą to zrobić we własnym zakresie.
Problem ten reguluje przede wszystkim Prawo Budowlane (podstawa prawna poniżej).
Chciałbym jednak zwrócić Waszą uwagę na fakt, iż przepis nie ochroni Nas przed skutkami wycieku gazu z butli gazowej czy z instalacji lub „piecyka” gazowego ani pożarem.
Sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo i spokojny sen.
Owszem, ubezpieczyciel z chęcią przyjmie Nasze pieniążki za ubezpieczenie domu czy mieszkania. Czy jednak gdy dojdzie do konieczności wypłaty sporej sumy, a niejednokrotnie oszczędności całego Naszego życia nie będzie szukał powodu by tego nie zrobić?

PODSTAWA PRAWNA:
ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 z późn. zm.).
Art. 62. 1.
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu
technicznego:
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
5) Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

ZOBOWIĄZANIE:
Po rozpoczęciu użytkowania wewnętrznej instalacji gazowej konieczne jest regularne sprawdzanie jej szczelności i prawidłowości funkcjonowania jej poszczególnych elementów. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości konieczna jest natychmiastowa reakcja i usunięcie stwierdzonych anomalii.
Zgodnie z przepisami kontroli szczelności instalacji gazowej w obiektach budowlanych należy dokonywać co najmniej raz w roku.
Wyjątkiem są obiekty, których powierzchnia przekracza 2000m2. W tym przypadku kontrolę należy wykonywać przynajmniej dwa razy w roku w terminach do końca maja i do końca listopada.
Kontroli takiej mogą dokonywać osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej oraz osoby z kwalifikacjami, które wynikają z przepisów o dozorze technicznym i energetyce oraz prawa budowlanego (patrz: podstawa prawna)
SANKCJE:
Zgodnie z artykułem nr 66 Prawa Budowlanego w przypadku wykrycia nieprawidłowości Nadzór Budowlany w skrajnych przypadkach może zakazać użytkowania obiektu budowlanego (domu/mieszkania) do czasu usunięcia wykrytej usterki.

 , oszczędności zużycia energii, dywersyfikacja i zabezpieczenie działalności przed nie dopuszczeniem do braku energii l...
08/05/2022

, oszczędności zużycia energii, dywersyfikacja i zabezpieczenie działalności przed nie dopuszczeniem do braku energii lub/i utrata zaplanowanych przychodów spowodowanych zbyt dużymi rachunkami za zużycie energii ... skąd to znamy ?!

Powyższe terminy towarzyszą Nam w codziennej pracy.
Powoli terminy powszechnieją a my odchodzimy od zmysłów, nerwowo poszukując wymaganych obszarów, które powinniśmy usprawnić, redukując zużycie energii.
Znane są narzędzia poszukiwania oszczędności, ale czy na pewno potrafimy Je właściwie używać ???
Czy nie zatraciliśmy zdrowego rozsądku a skupiliśmy się na tzw. "Zadowoleniu Klienta" ? Czy Klient rozumie że można oszczędzać ale do pewnego momentu, momentu, w którym zaczynamy oszczędzać na Jakości wyrobu końcowego, narażając się na Reklamację, a w końcowym rozrachunku na utratę wizerunku Naszej firmy ? Widuje ten obrazek nader często... niestety. Czy nie zatraciliśmy faktycznego celu działalności ?
Jeżeli poszukują Państwo REALNYCH oszczędności zużycia energii, zachowując przy tym bezpieczeństwo biznesu, zachęcam do analiz, szkoleń i konsultacji.
Zachęcam do stosowania sprawdzonych działań wynikających z 50001 oraz wiedzy fachowej Państwa pracowników oraz zewnętrznych konsultantów.
Autor: R.K

FM – co to jest?:FM czyli Facility Management – co to tak naprawdę jest?Stowarzyszenie IFMA (International Facility Mana...
27/04/2022

FM – co to jest?:

FM czyli Facility Management – co to tak naprawdę jest?
Stowarzyszenie IFMA (International Facility Management Association) definiuje je jako „profesjonalną działalność, której zadaniem jest sprawowanie szeroko pojętej opieki nad budynkiem, a w szczególności obniżenie kosztów jego utrzymania, podnoszenie jakości oferowanych w nim usług oraz zachowanie, a nawet podnoszenie jego wartości rynkowej”.
Tak naprawdę do dnia dzisiejszego nikt jeszcze nie wymyślił jednoznacznego tłumaczenia i opisu wyjaśniającego w kilku zdaniach czym FM jest.
Dokonano jednak prostego podziału na FM „twardy” i „miekki”, który jasno precyzuje zakres działalności/usług oferowanych w danym zakresie.

Do obszaru hard FM zaliczamy między innymi:
- HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja),
- windy pasażerskie i towarowe,
- schody ruchome,
- oświetlenie podstawowe i awaryjne,
- instalacje wodno-kanalizacyjne i sanitarne,
- systemy zabezpieczeń - monitoring i kontrola dostępu,
- systemy i instalacje przeciwpożarowe,
- system zarządzania budynkiem BMS,
- okablowanie strukturalne,
- instalacje elektryczne i gazowe,
- systemy zasilania awaryjnego.
Do obszaru soft FM zaliczamy między innymi:
- usługi sprzątające,
- ochrona mienia i zarządzanie ciągłością działania,
- usługi pocztowe i kurierskie,
- obsługa recepcji,
- rezerwacja przestrzeni konferencyjnej,
- zarządzanie dokumentacją,
- usługi reprograficzne,
- gastronomia i catering,
- gospodarowanie odpadami,
- zarządzanie flotą pojazdów,
- koordynacja podróży służbowych.[2]

W wielkim uproszczeniu Facility management to zarządzanie obiektami budowlanymi i wszystkim co z nimi związane, tak aby ludzie z nich korzystający mogli jak najlepiej wykonywać swoją pracę, jednocześnie przebywając w bezpiecznym, przyjaznym, komfortowym, ergonomicznym i zrównoważonym środowisku. Takim, które ułatwiają im codzienne życie oraz wykonywanie obowiązków.
Facility management, ma wpływ na wszystko, co otacza ludzi w obiektach i na ich terenie ‒ miejsce, w którym pracują, mieszkają, bawią się i uczą. Przyczynia się do wzrostu zysków, wpływając na krótko- i długoterminową wartość nieruchomości, budynków i ich wyposażenia. Facility manager dąży bowiem do optymalizacji przestrzeni, efektywnego prowadzenia projektów kapitałowych, jak najlepszego zarządzania energią, dba o konserwację budynku, czuwa nad przepływami finansowymi przy jednoczesnym zwracaniu uwagi na czynnik ludzki.
W internecie można znaleźć wiele artykułów opisującą ta tematykę i rolę systemu FM oraz Facility Managera we współczesnym świecie oraz we współczesnym systemie zarządzania przedsiębiorstwem i nieruchomościami.

Polecam skorzystanie z szerokiej gamy artykułów dotyczących tematyki FM, wskazujących jasny kierunek rozwoju rynku nieruchomości w Polsce i na świecie oraz firm świadczących usługi z zakresu zarówno tzw „miękkiego” jak i „twardego” FM.

https://bzg.pl/poradnik/artykul/facility-management-wsparciem-dla-inwestora/id/18396

HISTORIA:⚪️ Firma BLUEtech jest młodą i rozwijającą się marką, powstałą w 2021 roku.🔵 Doświadczenie w pracy (i nie tylko...
22/04/2022

HISTORIA:

⚪️ Firma BLUEtech jest młodą i rozwijającą się marką, powstałą w 2021 roku.
🔵 Doświadczenie w pracy (i nie tylko) zdobywałem przez wiele lat w kraju i za granicą.
⚪️ Przez ostatnie 10 lat zajmowałem się usługami Facility Managementu dla jednego ze światowych liderów produkcji systemów hamulcowych do samochodów osobowych, ciężarowych, formuły F1 oraz motocykli.
🔵 W trakcie tych „kilku” lat zdobyłem umiejętności teoretyczne i praktyczne dotyczące nie tylko konstrukcji budynków, systemów BMS czy SSP, instalacji HVAC, elektrycznych, gazowych, hydraulicznych i pneumatycznych ale również wiedzę dotycząca zarządzania budynkami, inwestycjami, oszczędzaniem energii i czasu oraz budżetem.
⚪️ Dodatkowo zdobyłem wiele cennych kontaktów i znajomości, które dzisiaj pomagają mi dostarczać swoim klientom usługi o naprawdę szerokim spectrum.
🔵 W 2021 miałem przyjemność rozpocząć współpracę z Jurajską Akademią Sportu w Łazach i mam nadzieję, ze ta przygoda również sportowa nigdy się nie skończy.
⚪️ Motto P.Philipa Kotler: „Najlepszą reklamę robią zadowoleni klienci” jest czymś co staram się reprezentować zarówno w pracy, ale również w życiu.
🔵 Każdy mój klient jest kimś Ważnym, indywidualnym, i kimś kto zasługuje na usługę najlepszej jakości, kompleksową, która jeśli się skończy to tylko z uśmiechem obu stron. ⚪️

ŹRÓDŁO:
https://www.linkedin.com/in/marcin-kita-a1677848/
www.bluetech.net.pl

Adres

Kościuszki 69/3
Łazy Gmina
42-450

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 20:00
Wtorek 07:00 - 20:00
Środa 07:00 - 20:00
Czwartek 07:00 - 20:00
Piątek 07:00 - 20:00
Sobota 09:00 - 15:00
Niedziela 09:00 - 13:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy BLUEtech - Marcin Kita umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do BLUEtech - Marcin Kita:

Udostępnij