25/02/2022
Dlaczego warto zrobić badanie termowizyjne? I co to nam daje?
Okres zimowy to okres grzewczy. Nasze mieszkania są ogrzewane i wydajemy na to znaczną część swoich środków. I niestety często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że znaczna ich część idzie na ogrzewanie kosmosu. Nawet drewnianą szopę jesteśmy w stanie ogrzać do odpowiedniej temperatury - pozostaje jedynie pytanie: jakim kosztem.
Bardzo często po prostu mamy albo zbyt słabą izolację, albo w tej izolacji występują znaczne ubytki. Wbrew oczekiwaniom i obawom usunięcie tych wad nie musi kosztować fortuny. Ale o tym później...
Osobnym zagadnieniem jest komfort termiczny. Jest to pojęcie trudne do inżynierskiego zdefiniowania (czyli wyrażenia w liczbach) ale łatwo je opisać: przebywając w pomieszczeniu ogrzewanym z odsłoniętymi ramionami po kilku chwilach odczuwamy dyskomfort termiczny. Mówi się wtedy często, że od ściany "ciągnie". I co z tego, że pomierzona temperatura na środku pokoju wynosi aż 21-22 st. C? Otóż ciało ludzkie jest bardzo dobrym sensorem termicznym - my po prostu wyczuwamy na powierzchni ściany, skosu dachowego albo okna obniżoną temperaturę. Nasze oczekiwania odczuwania komfortu termicznego wzrasta. Jeszcze 50-40 lat temu standardem było ubranie się w gruby sweter w mieszkaniu. Z biegiem lat zdejmowaliśmy te swetry i obecnie standardem ubrania w zimie jest t-shirt.
Badanie termowizyjne polega na skontrolowaniu rozkładu temperatury na powierzchniach ścian, a poprzez właściwą interpretację wyników badań - pozwala określić rodzaj wady termicznej. Czyli poprawne badanie wymaga połączenia właściwej techniki pomiarowej (odpowiednia kamera termowizyjna) z wiedzą budowlaną i doświadczeniem.
Istnieje wiele rodzajów kamer i niekoniecznie dana kamera nadaje się do badania budynków. To zależy od kilku parametrów, a przede wszystkim od rozdzielczości kamery i długości fali podczerwonej, na jaką ustawiona jest matryca bolometryczna (czuła na podczerwień) danej kamery. Niestety na tym gruncie kłusuje wielu elektryków i mechaników, którzy posiadają proste w budowie kamery do kontroli tablic energetycznych. I co z tego, że są tani? Nie są w stanie zbyt wiele pokazać. Nie wspominając już o właściwej interpretacji wyników oraz diagnozie wskazań.
Wybierając warsztat do naprawy samochodu sprawdzamy, czy posiada jedynie podnośnik, czy też ma referencje i doświadczenie w danej marce.
Jak już będziemy mieli badanie termowizyjne i właściwą interpretację wyników, czyli diagnozę choroby naszego domu, to przystępujemy do leczenia, czyli jak usunąć wady termiczne. Ale o tym później...