20/10/2023
Kartka z kalendarza...począwszy od 2017...
W tym tygodniu mija 6 lat od kiedy powstała firma Vestum Tomasz Wierzbicki.
Po niespełna 5 latach pracy na budowach w charakterze inżyniera budowy, a na kierowniku budów kończąc, mają w garści kilka zdobytych uprawnień zawodowych (m.in. rzeczoznawcy majątkowego i inspektora nadzoru budowlanego) postanowiłem zacząć pracować jako jednoosobowa wyspecjalizowana firma wokół szeroko rozumianej branży nieruchomości i budownictwa.
Początkowo jeszcze na etacie, zaczynając wykonywać wyceny i dokonywać odbiorów technicznych mieszkań po pracy i w weekendy, tak by po pół roku takiej pracy, pracować już tylko na własny rachunek.
Dane statystyczne z poprzednich lat pokazują wyraźnie, że najtrudniejszy dla polskich firm jest pierwszy rok działalności. Około 33% małych firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat, 50% upada w ciągu pięciu lat, a 66% do 10 lat.
Początki jak zwykle bywały trudne, zleceń nie było dużo, trzeba było prowadzić silne działania reklamowe, świadczyć usługi wysokiej jakości by pozyskiwać rekomendacje i nowych klientów. Z roku na rok wprowadzać nowe usługi, zdobywać nowe uprawnienia i kwalifikacje, by móc przy konkurencji, która jest obecna w każdej branży, mieć szerszy wachlarz usług oraz umiejętności i nie szukać zleceń, a rozwijać firmę tak, by zlecenia znjadywały mnie. Nie zapominając przy tym o wysokiej jakości wykonywanych usług i dbałości o klienta, a co szczególnie ważne dla klientów realizować usługi w szybkim czasie. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że projekt pod nazwą własna firma, choć nie jest łatwy w obliczu obecnych obciążeń podatkowych dla JDG i ciągłych zmian natury prawnej zmierza w właściwym kierunku i płynie stabilnie.
Życzę wszystkim Pracującym, niezależnie czym się zajmujecie - bo każda praca jest ważna i potrzebna -motywacji, zapału, satysfakcji i godnego wynagrodzenia, a emerytów i rencistów serdecznie pozdrawiam i życzę zdrowia.
Tomasz Wierzbicki
www.vestum.com.pl